Adaptogeny

photo of matcha drink on a wooden tray

Będąc w naszej zielarni, zaintrygowani podpisem na półce, często pytacie, co to są te adaptogeny?

Jeśli interesujecie  się medycyną chińską czy ajurwedyjską na pewno nie raz trafiliście na pojęcie adaptogenów. Wiemy, że adaptogeny mają nam dodać sił witalnych w szerokim tego słowa znaczeniu, ale czym dokładnie są adaptogeny? Jakie są kryteria, żeby zaklasyfikować roślinę jako adaptogen?

Adaptogen- co to takiego?

Pomimo, że o adaptogenach w Polsce mówimy od niedawna, to ich historia sięga czasów starożytnej medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej. Dokładna definicja według słownika Merriama-Webstera brzmi:

“nietoksyczna substancja, a zwłaszcza ekstrakt roślinny, który stosuje się, aby zwiększyć zdolności organizmu do opierania się szkodliwym skutkom stresu i wesprzeć lub przywrócić normalne funkcje fizjologiczne”. 

Brzmi świetnie, bo kto w dzisiejszych czasach nie cierpi przez szkodliwe skutki ciągłego stresu? Myślę, że gdybym przeszła ulicą, to prawie każda napotkana osoba potwierdziłaby tę tezę. Jednak warto pochylić się nad tą definicją dłużej. Mowa tu o zdolnościach organizmu do opierania się szkodliwym skutkom stresu. Mamy tutaj bardzo dobrze widoczny wpływ medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej, gdzie nacisk kładzie się na utrzymaniu organizmu w zdrowiu, a nie na leczeniu skutków i objawów choroby, jak dzieje się w naszej medycynie zachodniej. W medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej ogromną wagę przywiązuje się do profilaktyki i wsparcia równowagi organizmu. Choroba jest skutkiem zaburzenia tej równowagi. Bardzo ważne jest holistyczne podejście do człowieka i jego zdrowia i analiza jego dobrostanu pod kątem żywienia, aktywności fizycznej czy odpowiedniej ilości snu. Wiem, brzmi to wręcz utopijnie… Ale tu wkraczają adaptogeny, które mają nam pomóc bronić się przed szkodliwymi skutkami stresu. 

W 1968 roku opracowano kryteria, jakie musi spełnić roślina, żeby mogła być określana mianem adaptogenu:

  1. Być nietoksyczna dla fizjologicznych funkcji organizmu.
  2. Oferować szerokie wsparcie, w tym fizyczne, chemiczne i biologiczne.
  3. Pomagać przywrócić organizmowi równowagę.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje adaptogenów pod kątem ich działania. Pierwsze to takie, które pobudzają organizm. Często wybierane przez sportowców, jako wsparcie przed treningiem, czy studentów podczas sesji, którzy chcą dodać sobie trochę energii i wesprzeć pracę mózgu. Druga kategoria to adaptogeny działające uspokajająco, czyli na przykład, tak uwielbiana przez Was, ashwagandha. To zwykle wybór nerwusów, chcących zaznać odrobiny spokoju. 

Należy pamiętać, że adaptogeny, to nie magiczne rozwiązanie wszystkich naszych problemów zdrowotnych, ale stanowią one dobre wsparcie dla organizmu. Tak, jak wszystkie zioła, czy grzyby lecznicze wymagają dłuższego i systematycznego stosowania. Suplementacja, jak zawsze powtarzam, musi być mądra, ponieważ adaptogeny, tak jak inne zioła mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, czy wpływać na istniejące choroby na przykład podwyższając ciśnienie krwi lub obniżając poziom glukozy we krwi.

Przykładów roślin uznawanych ze adaptogeny jest bardzo dużo. Mam przed sobą całą książkę opisującą właśnie różne adaptogeny. Oto kilka przykładów omawianych adaptogenów: ashwagandha, różeniec górski, cytryniec chiński, tulsi, moringa, rokitnik, bakopa oraz tak popularna ostatnio soplówka jeżowata.  Adaptogeny możecie znaleźć w formie sproszkowanych ekstraktów, kapsułek, w formie nalewek, czy płynnych wyciągów ziołowych. Producenci oferują jednorodne preparaty, oraz takie, w których składzie znajdziecie kilka różnych adaptogenów. 

Wybór jest ogromny, a jeśli nie wiecie, czy adaptogeny to preparaty odpowiednie dla Was, to zapraszamy, napiszcie do nas, albo odwiedźcie nas w sklepie stacjonarnym.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.