Jak wesprzeć pracę serca?

silhouette photo of man doing heart sign during golden hour

Dziś Walentynki, święto miłości, jego symbolem jest serce. Królują dziś kwiaty, czekoladki i inne prezenty, które mają być dowodem miłości. Jest jednak coś, czego chcemy dla każdej ukochanej osoby – zdrowie, a dziś pochylimy się nad zdrowym sercem. Schorzenia serca bywają bardzo poważnymi przypadkami, wymagającymi silnych leków, a często nawet interwencji chirurgicznych. Możemy jednak wspierać nasze serce w łagodnych schorzeniach ziołami i preparatami ziołowymi. Najbardziej popularne zioła wspomagające pracę serca to głóg i serdecznik.

Serdecznik jest bardzo bogaty w substancje czynne, w jego skład wchodzą między innymi: flawonoidy, alkaloidy piryloidowe, olejki eteryczne, sole mineralne, saponiny i garbniki. Wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi, zwiększające ukrwienie serca, obniżające puls, a także przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Najczęściej spotykane formy serdecznika to ziele suszone lub nalewki. Większą aktywność serdecznik zyskuje w nalewkach alkoholowych, niż w naparach, jednak każda forma będzie działała wspomagająco. Serdecznik możemy często znaleźć w składzie mieszanek dedykowanych schorzeniom sercowo-naczyniowym. Należy jednak pamiętać, aby nie łączyć serdecznika z lekami przeciwzakrzepowymi, może on wzmocnić ich działanie. Dodatkowym zastosowaniem serdecznika jest leczenie ran, oraz stanów zapalnych towarzyszących infekcjom. Dzięki zawartości garbników ma działanie łagodzące i przeciwbakteryjne. 

Surowce lecznicze pozyskiwane z głogu to kwiaty i owoce. Wykazuje on działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie np. macicy czy naczyń krwionośnych. Zwiększa ukrwienie serca. to działanie zawdzięczamy flawonoidom, których zdecydowanie więcej jest w kwiatach niż w owocach. Ma również działanie obniżające ciśnienie krwi. Jest bogaty w antyoksydanty. Zawiera również związki działające przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Owoce głogu są stosowane również jako preparaty wspomagające odporność. W zielarni znajdziemy bardzo bogatą ofertę preparatów z głogiem. Soki, nalewki, kapsułki oraz suszone kwiaty i owoce. Kwiaty najlepiej spożywać pod postacią odwaru, natomiast owoce pod postacią naparu. 

Ziół i preparatów wspomagających pracę serca jest bardzo dużo. Wspomniałam tutaj te dwa w mojej ocenie najważniejsze. Pamiętajcie jednak, żeby zawsze stosować takie preparaty mądrze, zapytać specjalistę o łączenie ich z Waszymi lekami, albo chociażby wspomóc się wiarygodnymi źródłami w sieci. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.