Czy w zielarni znajdę coś na ból głowy?

woman sitting on a sofa

Kto miewa bóle głowy różnego pochodzenia, ten wie, jak bardzo potrafią one utrudnić codzienne funkcjonowanie. Farmakologiczne metody walki z bólem głowy to głównie leki z grupy NLPZ. Leki te w różnym stopniu obciążają żołądek, wątrobę lub nerki, dlatego osoby przyjmujące często takie leki odczuwają ich przykre skutki. Na szczęście natura przychodzi nam z pomocą nawet w przypadku bólu głowy.
Produkty wspomagające walkę z bólami głowy możemy znaleźć wśród:

-mieszanek ziołowych

-jednorodnych ziół 

-maści leczniczych

-aromaterapii.

Mieszanki ziołowe mają tę zaletę, że dzięki złożonym recepturom działają wielotorowo. Najlepiej jednak, gdyby przyczyna bólu głowy była znana, wtedy mieszankę można dobrać indywidualnie. W przypadku, gdy pacjent nie zna przyczyny bólu głowy najlepiej zastosować zamiennie dwie, lub więcej mieszanek. Pamiętajcie, że zioła mają szerokie działanie i wchodzą w interakcje z innymi ziołami i lekami, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie mieszanki w sklepie zielarsko-medycznym, gdzie personel posiada wiedzę na temat poszczególnych ziół i pomoże odpowiednio do potrzeb dobrać mieszankę. 

Zioła jednorodne, a dokładnie złocień maruna, zwany również wrotyczem maruna jest najczęściej polecanym ziołem na migrenowe bóle głowy. Pochodzi z rodziny astrowatych i jest łudząco podobny do rumianku. Według źródeł historycznych był on wykorzystywany już w czasach antycznych, jako środek na ból i gorączkę. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Oprócz migrenowych bóli głowy stosuje się go również przy bólach reumatycznych, a nawet bólach zębów. Złocień maruny, zwany “średniowieczną aspiryną” w naszych czasach spotykamy w postaci suszu ziołowego, do sporządzania naparów, oraz w postaci ekstraktów w kapsułkach. 

Kolejnym świetnym środkiem na ból głowy jest maść tygrysia. Głównym składnikiem tej gęstej, białej maści jest kamfora i mentol. Maść tygrysia jest stosowana do łagodzenia bólu stawów, mięśni i w przypadku bólu napięciowego. Jest bardzo popularna w łagodzeniu bólu głowy, a jej skuteczność badacze porównują nawet do paracetamolu. Podczas badań przeprowadzonych przez “International Journal of Clinical Practice” udowodniono również działanie maści tygrysiej na typowo migrenowe przypadłości, takie jak światłowstręt i nudności. Maść tygrysia jest popularna na całym świecie, można znaleźć różne jej warianty, najczęściej wersję standardową i rozgrzewającą. 

Aromaterapia to niezwykle bogata dziedzina wiedzy stosowana od wieków. Nie dziwi więc  fakt, że znajdziemy w niej sposoby na ból głowy. Podobnie, jak przy dobieraniu odpowiednich składników mieszanki ziołowej, w przypadku olejków eterycznych również bardzo pomocna jest znajomość przyczyny bólu. Odpowiedni olejek, lub kilka różnych olejków można dostosować do potrzeb pacjenta. W przypadku bólu głowy towarzyszącemu zapaleniu zatok, polecane są olejki eteryczne wspomagające oddychanie. Olejek eukaliptusowy rozrzedza wydzielinę, działa również przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Olejek rozmarynowy, szałwiowy i tymiankowy można połączyć i wykorzystać ich działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dodając mieszankę  np. do nawilżacza powietrza. Jeśli ból głowy ma podłoże stresowe, stosujemy olejki eteryczne o działaniu uspokajającym, np. lawendowy czy melisowy. Można dodać je do kominka do aromaterapii lub zastosować w kąpieli relaksującej. Kąpiel łącząca olejki eteryczne z suszonymi kwiatami stworzą idealne warunki do relaksu i odpoczynku. W przypadku migrenowego bólu głowy, lub takiego, którego przyczyny nie znamy najlepiej zastosować mieszankę różnie działających olejków. Do olejków o działaniu wspomagającym oddychanie, dodajemy te uspokajające oraz olejek kamforowy, kadzidłowy i miętowy, których składniki wykazują działanie przeciwbólowe, oraz łagodzące objawy towarzyszące migrenie, takie jak światłowstręt i nudności. Najczęściej stosowane połączenie to olejek eukaliptusowy, kadzidłowy, lawendowy i miętowy. W przypadku każdej przyczyny bólu głowy dobieramy olejki, które odpowiadają nam zapachem, tak żeby aromaterapia była przyjemnością. 

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie maść tygrysia, która uratowała mnie, przy ataku migreny. Złagodziła ból i nudności, dlatego polecam ją z czystym sumieniem i trzymam kciuki za szukanie idealnej metody dla Ciebie! 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.