Zioła uspokajające

silhouette of man at daytime

Ten tydzień zaczął się od “Blue Monday” czyli prawdopodobnie najbardziej depresyjnego dnia w roku i choć na szczęście jest już za nami, to myślę, że każdemu przyda się mała “ściąga” w postaci zestawienia ziół o działaniu uspokajającym.  Czy przyda się teraz, czy w przyszłości, to już pozostawiam Wam. 

Chociaż zauważyłyśmy, że zawsze przed różnymi świętami, czy wolnymi dniami, które wiążą się z przygotowaniami i spotkaniami z rodziną przychodzicie po “coś na uspokojenie” MASOWO  ;). Dlatego zapisujcie, drukujcie i może kiedyś się przyda.

Najczęściej stosowane zioła uspokajające

Melisa lekarska jest chyba najbardziej znaną rośliną leczniczą o działaniu uspokajającym.  Można ją spotkać na łąkach oraz w ogrodach. Świeża ma przyjemny cytrynowy aromat i jest rośliną miododajną. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się suszone liście melisy. Melisę najczęściej można spotkać w postaci suszonych liści do zaparzania. Występuje też w postaci ekstraktu w kapsułkach i tabletkach, jak również w formie nalewki alkoholowej. Wykazuje działanie wyciszające, w stanach napięcia nerwowego, w nerwicach. Wspomagająco w leczeniu migren oraz przy niestrawności. 

Kozłek lekarski zwany również walerianą. Bardzo popularna roślina stosowana w tradycyjnej medycynie jako środek działający uspokajająco.  Działanie lecznicze wykazuje korzeń i kłącza kozłka lekarskiego. Prawdopodobnie w każdym domu były kiedyś krople walerianowe, nie zdobyły popularności bez przyczyny. Działanie kozłka lekarskiego jest różne w zależności od formy. Najmocniejsze działanie mają ekstrakty alkoholowe, ze względu na rozpuszczalność głównych składników aktywnych. Istotna jest również temperatura suszenia, dlatego warto wybierać kozłka ze sprawdzonych źródeł, a najlepiej takiego, który  jest zaklasyfikowany jako produkt leczniczy. Kozłka stosuje się w stanach napięcia nerwowego oraz przy lekkiej bezsenności. Najczęściej spotykany jest kozłek w postaci suszonego korzenia oraz w ekstraktach alkoholowych. Występuje również w tabletkach  i jako składnik wielu mieszanek ziołowych. 

Chmiel, a dokładnie szyszki chmielu to kolejna działająca uspokajająco roślina, która jest na dużą skalę produkowana w Polsce. Chmiel jest wykorzystywany do produkcji piwa, ale szyszki chmielu wykazują właściwości lecznicze. Stosowany na uspokojenie oraz pomocniczo w bezsenności. Wykorzystywany również jako składnik preparatów łagodzących objawy klimakterium. Chmiel ma również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Najczęściej spotykane są suszone szyszki chmielu oraz tabletki i kapsułki. 

Passiflora, znana również pod nazwą męczennica. Roślina o bardzo egzotycznie wyglądających kwiatach. W ziołolecznictwie wykorzystywane jest ziele męczennicy. Wykazuje działanie wyciszające układ nerwowy. Działa również rozkurczowo na mięśnie gładkie macicy i jelit. Najczęściej spotykamy suszone ziele męczennicy jaki zioło jednorodne lub składnik mieszanek. Występuje również w syropach, tabletkach i kapsułkach. 

Lawenda, bardzo popularna jako roślina ozdobna. Ma piękne kwiaty i niepowtarzalny aromat, który zawdzięcza olejkom eterycznym. Lawenda ma również szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Kwiaty lawendy mają działanie uspokajające i wyciszające układ nerwowy. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz wzmaga wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Olejki eteryczne stosowane są w aromaterapii na uspokojenie, ale również odstraszająco na komary i kleszcze. Najczęściej spotykamy suszone kwiaty lawendy i lawendowe olejki eteryczne.

Mak niebieski jest bardzo często wykorzystywany w kuchni, ma również zastosowanie w ziołolecznictwie. Wykazuje działanie uspokajające, przeciwbólowe, a także wspomaga pracę jelit. Mak jest również bogaty w kwasy tłuszczowe. Mak nie jest często spotykanym surowcem zielarskim, ale możemy go znaleźć jako składnik niektórych mieszanek ziołowych działających uspokajająco. 

Ziół o działaniu uspokajającym jest jeszcze wiele, ale te przedstawione powyżej są zdecydowanie najlepiej przebadane i łatwo dostępne. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i te zioła jednorodne lub mieszanki, które pomogą jednaj osobie, nie zawsze zadziałają na inną. Warto również wiedzieć, że aby znaleźć produkt idealny trzeba wypróbować różne preparaty oczywiście nie równocześnie. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.