Ten tydzień zaczął się od “Blue Monday” czyli prawdopodobnie najbardziej depresyjnego dnia w roku i choć na szczęście jest już za nami, to myślę, że każdemu przyda się mała “ściąga” w postaci zestawienia ziół o działaniu uspokajającym. Czy przyda się teraz, czy w przyszłości, to już pozostawiam Wam.
Chociaż zauważyłyśmy, że zawsze przed różnymi świętami, czy wolnymi dniami, które wiążą się z przygotowaniami i spotkaniami z rodziną przychodzicie po “coś na uspokojenie” MASOWO ;). Dlatego zapisujcie, drukujcie i może kiedyś się przyda.
Najczęściej stosowane zioła uspokajające
Melisa lekarska jest chyba najbardziej znaną rośliną leczniczą o działaniu uspokajającym. Można ją spotkać na łąkach oraz w ogrodach. Świeża ma przyjemny cytrynowy aromat i jest rośliną miododajną. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się suszone liście melisy. Melisę najczęściej można spotkać w postaci suszonych liści do zaparzania. Występuje też w postaci ekstraktu w kapsułkach i tabletkach, jak również w formie nalewki alkoholowej. Wykazuje działanie wyciszające, w stanach napięcia nerwowego, w nerwicach. Wspomagająco w leczeniu migren oraz przy niestrawności.
Kozłek lekarski zwany również walerianą. Bardzo popularna roślina stosowana w tradycyjnej medycynie jako środek działający uspokajająco. Działanie lecznicze wykazuje korzeń i kłącza kozłka lekarskiego. Prawdopodobnie w każdym domu były kiedyś krople walerianowe, nie zdobyły popularności bez przyczyny. Działanie kozłka lekarskiego jest różne w zależności od formy. Najmocniejsze działanie mają ekstrakty alkoholowe, ze względu na rozpuszczalność głównych składników aktywnych. Istotna jest również temperatura suszenia, dlatego warto wybierać kozłka ze sprawdzonych źródeł, a najlepiej takiego, który jest zaklasyfikowany jako produkt leczniczy. Kozłka stosuje się w stanach napięcia nerwowego oraz przy lekkiej bezsenności. Najczęściej spotykany jest kozłek w postaci suszonego korzenia oraz w ekstraktach alkoholowych. Występuje również w tabletkach i jako składnik wielu mieszanek ziołowych.
Chmiel, a dokładnie szyszki chmielu to kolejna działająca uspokajająco roślina, która jest na dużą skalę produkowana w Polsce. Chmiel jest wykorzystywany do produkcji piwa, ale szyszki chmielu wykazują właściwości lecznicze. Stosowany na uspokojenie oraz pomocniczo w bezsenności. Wykorzystywany również jako składnik preparatów łagodzących objawy klimakterium. Chmiel ma również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Najczęściej spotykane są suszone szyszki chmielu oraz tabletki i kapsułki.
Passiflora, znana również pod nazwą męczennica. Roślina o bardzo egzotycznie wyglądających kwiatach. W ziołolecznictwie wykorzystywane jest ziele męczennicy. Wykazuje działanie wyciszające układ nerwowy. Działa również rozkurczowo na mięśnie gładkie macicy i jelit. Najczęściej spotykamy suszone ziele męczennicy jaki zioło jednorodne lub składnik mieszanek. Występuje również w syropach, tabletkach i kapsułkach.
Lawenda, bardzo popularna jako roślina ozdobna. Ma piękne kwiaty i niepowtarzalny aromat, który zawdzięcza olejkom eterycznym. Lawenda ma również szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Kwiaty lawendy mają działanie uspokajające i wyciszające układ nerwowy. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz wzmaga wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Olejki eteryczne stosowane są w aromaterapii na uspokojenie, ale również odstraszająco na komary i kleszcze. Najczęściej spotykamy suszone kwiaty lawendy i lawendowe olejki eteryczne.
Mak niebieski jest bardzo często wykorzystywany w kuchni, ma również zastosowanie w ziołolecznictwie. Wykazuje działanie uspokajające, przeciwbólowe, a także wspomaga pracę jelit. Mak jest również bogaty w kwasy tłuszczowe. Mak nie jest często spotykanym surowcem zielarskim, ale możemy go znaleźć jako składnik niektórych mieszanek ziołowych działających uspokajająco.
Ziół o działaniu uspokajającym jest jeszcze wiele, ale te przedstawione powyżej są zdecydowanie najlepiej przebadane i łatwo dostępne. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i te zioła jednorodne lub mieszanki, które pomogą jednaj osobie, nie zawsze zadziałają na inną. Warto również wiedzieć, że aby znaleźć produkt idealny trzeba wypróbować różne preparaty oczywiście nie równocześnie.
Zioła i heraty ziołowe
Suplementy diety
Zioła i heraty ziołowe
Zioła i heraty ziołowe