Kwasy omega, naturalne wsparcie naszego organizmu

Każdy z nas kiedyś słyszał, aby zwrócić uwagę na odpowiednią ilość kwasów omega w diecie, ale czy wiemy dlaczego? Gdzie znajdziemy najwięcej kwasów omega i za co odpowiadają w naszym organizmie? 

Kwasy omega-3, 6 i 9, to kwasy, które bez wątpienia odpowiadają za właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. 

  • Omega-9 regulują poziom cholesterolu we krwi.
  • Omega-6 dostarczają nam energii.
  • I ostatnie, ale bynajmniej nie najmniej ważne kwasy omega-3

Dlaczego omega-3 są tak ważne? 

Po pierwsze dlatego, że odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie serca, mózgu czy wzroku. A po drugie, dlatego, że nasz organizm nie potrafi sam ich wytworzyć. 

Omega-6 też nie, ale nasza dieta jest bogata w kwasy omega-6. Znajdziemy je na przykład w tłuszczach będących składnikami przetworzonej żywności. Natomiast omega-9 wytwarzamy sobie sami. 

Wróćmy zatem do omega-3. Kwasy omega-3 to rodzaj wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ALA, EPA i DHA). Źródłem kwasów omega-3 są między innymi tłuste ryby morskie, orzechy czy siemię lniane. Składniki bogate w kwasy omega-3 występują w naszej diecie w zbyt małych ilościach, dlatego powinniśmy przyjrzeć się swojej diecie i rozważyć suplementację omega-3. Dodatkowym aspektem, o którym trzeba wspomnieć jest również jakość spożywanych ryb i owoców morza, ponieważ mogą one być zanieczyszczone metalami ciężkimi, które są dla nas toksyczne. Odpowiednia ilość omega-3 jest bardzo istotna dla rozwoju mózgu płodu, dlatego kobiety w ciąży powinny suplementować preparaty z DHA- ponieważ wytyczne mówią o udowodnionym działaniu właśnie tej konkretnej formy. Po porodzie, w okresie karmienia piersią, kiedy dziecko intensywnie rośnie suplementacja DHA również jest wskazana. 

Jako ciekawostkę dodam, że natrafiłam kiedyś na informację, że suplementacja DHA u dzieci nie tylko wspiera prawidłowy rozwój mózgu, ale również wpływa na jakość snu. I pewnie każdy rodzic zrozumie jaką to było dla mnie ogromną motywacją, żeby pilnować regularnego podawania DHA moim dzieciom 😅

Jeśli ocenicie swoją dietę, jako ubogą w kwasy omega-3 i zdecydujecie się na suplementację, pojawi się pytanie: jaki preparat wybrać?

Najlepiej kierować się takimi kryteriami, jak przy wyborze każdego innego suplementu, czyli:

  • czystość składu, zależy nam na jak najmniejszej ilości dodatków
  • pochodzenie składników- w przypadku DHA najlepiej gdyby był to olej z alg lub tran, natomiast olej z ryb tylko od sprawdzonego producenta
  • sprawdzony producent, wybieramy tylko sprawdzone firmy, długo funkcjonujące na rynku, nie róbmy z siebie testerów
  • forma suplementu- z czego jest wykonana otoczka kapsułki, jakie są dodane substancje konserwujące; najlepiej wypadają tutaj formy płynne- odchodzi wtedy problem otoczki
  • zwracajmy również uwagę na rodzaj opakowania- najlepiej gdyby było to ciemne szkło

Kwasy omega są niezwykle ważne dla naszego organizmu, ale tak jak w przypadku wszystkich innych suplementów, pamiętajmy o świadomej i mądrej suplementacji. W naszej zielarni stacjonarnej w Poznaniu pomożemy Wam wybrać odpowiedni produkt. Jeśli jednak wolicie zakupy w naszym sklepie internetowym, piszcie śmiało. Chętnie doradzimy. 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.